субота, 19 листопада 2016 р.

«Крихітка Цахес» як казкова повість з елементами реальності Алексєєнко Валерія МЛі 01-15


Повість “Малюк Цахес на прізвисько Цинобер” написана у властивій для Ернста Теодора Амадея Гофмана “манері Калло”, тобто в гротескній манері, яка поєднує повсякденну реальність з елементами дивовижного і фантастичного. Зовні повість дійсно нагадує звичайну казку з сюжетом, типовим для фольклорної казки, побудованої на подоланні героєм певних життєвих перешкод і винагородою його у фіналі за виявлені хоробрість та кмітливість. Але для тих, хто знайомий з творчістю Гофмана, є зрозумілим наявність підтексту з набагато глибшим сюжетом. Не випадково автор уточнює, що його повість це “казка з нових часів”. Цим самим він дає зрозуміти, що його твір слід сприймати дещо інакше, аніж звичайну казку.

Характер конфліктів, що лежать в основі творів Гофмана, їх проблематика і система образів, саме художнє бачення світу залишаються у нього в рамках романтизму. Казкова повість Гофмана завершує собою розвиток німецької романтичної літературної казки. У ній знаходять відображення багато проблем, пов'язаних не тільки з естетикою і світоглядом романтизму, а й з сучасною дійсністю. Казкова повість охоплює проблеми сучасного життя, використовуючи при цьому «казкові» художні засоби. У «Крихітці Цахеса» присутні традиційні казкові елементи і мотиви. Це і чудеса, зіткнення добра і зла, чарівні предмети і амулети; Гофман використовує традиційний казковий мотив зачарованої і викраденої нареченої і випробування героїв золотом. Але автор скомбінував казку і реальність, тим самим порушивши чистоту казкового жанру.

На мою думку даний текст не може не прикувати уваги хоча б стилем написання та надмірною іронією, не характерною для епохи романтизму. Навіть добре чаклунство, що забезпечує щасливу казкову кінцівку, не позбавлене гротеску: відтепер воно буде направлено на те, щоб каструлі в будинку Бальтазара і Кандіди ніколи не перекипали, а страви – не підгорали. Магія вбереже меблеві чохли від плям, не дасть розбитися фарфоровому посуду і забезпечить на лугу за будинком хорошу погоду, щоб швидко висохла білизна після прання. У гротескно-іронічну фігуру Цахеса вкладена думка про стійку небезпеку помилкової величі, яка породжує саморуйнування особистості через поетапне переступання загальнолюдських норм і правил.

За мотивами казки в Німеччині 1983 року відбулася екранізація роману, названого «Zauber um Zinnober», як на мене фільм варто переглянути кожному, хто мав справу з романом. Екранізація даного твору дійсно допомогла мені розставити акценти в романі, адже саме після перегляду, не прочитання, стає зрозуміло, що поруч зі щасливою казковою розв'язкою причаїлася невесела правда.

 

Немає коментарів:

Дописати коментар