субота, 19 листопада 2016 р.

Рецензія на роман Оноре де Бальзака «Батько Горіо» Сорока Наталія МЛі 02-15


На мою думку, соціально-психологічний роман Оноре де Бальзака   «Батько Горіо» є актуальним і до сьогодні, тому що він досліджує не окрему особистість, а психологію суспільних відносин.

Тема грошей в романі досліджується письменником в двох основних аспектах: філософському, як причина розпаду природних зв'язків, коли духовними цінностями свідомо нехтують заради досягнення матеріальних цінностей, і соціальному, коли положення людини в суспільстві визначається товщиною гаманця, а втрата капіталу неминуче прирікає її на втрату обличчя, і тоді вона автоматично стає «нічим» — порожнім місцем.

Провідним літературним стилем протягом ХIX століття є реалізм. Твори саме цього періоду є емоційно-експресивними, в них описується життя людей середнього класу. Своєю головною  метою великі реалісти бачать в художньому відтворенні дійсності як вона є, в пізнанні внутрішніх законів цієї дійсності, що визначають її діалектику і різноманітність форм.

Важливо зазначити те, що ця дивовижна книга приковує читацьку увагу своїм цікавим сюжетом і персонажами. У романі багато персонажів, кожен з яких відкриває щось нове і важливе для читача. Навіть дрібниці в обстановці кімнати можуть багато чого  сказати про героя. Кожен образ прописаний до найдрібнішої деталі, і складається враження, що це реальні люди, а не плід уяви автора. Важливо зазначити, що Бальзак розташовує образи другорядних персонажів — саме вони і втілюють життя суспільства. Адже будь-який роман має бути тісно пов'язаний з реальним світом.

Автор чітко змальовує образ ідеального батька, але зі своїми недоліками. Він все робив заради блага своїх дочок, але Бальзак показує, що не можна любити настільки сліпо. Що така любов може згубно впливати  не тільки на нього, а й на близьких йому людей. І цю істину треба зрозуміти як можна раніше, бо потім буде занадто пізно. Нажаль, батько Горіо зміг усвідомити, що накоїв тільки перед смертю. Також присутній образ Ежен де Растіньяка, у якого із мріями про наукову кар'єру сусідять мрії про славу, але все ж розуміє, що честь важливіше.

Цю дивовижну історію повинен передивитися кожен і не тільки тому, що це класика світової літератури, а й тому, що відкриється філософський сенс життя. Отже, я пропоную чудову екранізацію 2004 року,  яка не тільки занурить глядача в цю незвичайну атмосферу, а й допоможе розставити акценти в романі.

Немає коментарів:

Дописати коментар