вівторок, 22 листопада 2016 р.

Рецензія на роман Даніеля Дефо «Робінзон Крузо» Гурченок Анна МЛі 04-15


Роман "Робінзон Крузо" був створений видатним англійським письменником, засновником європейського реалістичного роману нового часу, Даніелем Дефо. За своє життя письменник встиг написати чималу кількість цікавих та відомих творів, але здобути світове визнання йому допомогла саме ця книга, про пригоди та життя моряка. Світ побачив цей роман у першій половині 18 століття, тому його відносять до просвітницьких творів, для який характерним є зображення зв’язку людини з природою. Даніель Дефо створив героя – представника буржуазії, що сформувався під впливом певних суспільних відносин. Автор віддає належне розуму та працьовитості Робінзона, що допомагає йому перемогти у нелегкій боротьбі з відчаєм та зневірою.

Твір був написаний понад 300 років тому, але є популярним та актуальним донині, адже в наш час люди, здебільшого мають все необхідне для безтурботного життя, щоденно ми знаходимося у соціумі, спілкуємося з оточуючими, працюємо і не помічаємо навколишню природу, яка для головного героя роману стала мудрим учителем та провідником у його діяльності. Жоден із нас не зможе навіть уявити себе на безлюдному острові, адже ми настільки звикли до всього того, що створює нам сприятливі умови існування, що не вийшли б ні на секунду за межі зони свого комфорту.

Сюжет роману побудований із двох частин: у першій автор зображує життя Робінзона у суспільстві, у спілкуванні з оточуючими; а друга – є абсолютною протилежністю, адже описує існування людини на безлюдному острові,  те як вона змінюється під впливом обставин та випробувань, що випали на її долю.

Даніель Дефо створює певний експеримент того, як чоловік, пристосований до цивілізованого життя, може зазнати кардинальних змін у боротьбі за те, щоб вижити. На прикладі поведінки головного героя у другій частині сюжету свого роману автор своєрідно зобразив еволюцію людства. Варто зазначити, що певною мірою можна говорити про елементи фантастики у творі, але вони лише додали роману неповторних особливостей.

Важко зустріти людину, яка б не чула ім’я Робінзон Крузо, його образ став своєрідним втіленням гармонії людини з природою, ствердженням думки про те, що людський розум та винахідливість безмежні та, що, навіть далеко від цивілізації та усіх можливостей, можна власноруч створити свій неповторний світ завдяки наполегливій праці.

На острові, що знаходився на величезній відстані від дому головного героя не було жодного розподілу праці та людей за їх соціальним статусом, для того, щоб втілити в життя тогочасний постулат «товар – гроші – товар». Для Робінзона важливими стали найпростіші, найбанальніші речі. Його захоплювало життя у своєму світі, який він створив таким, яким бачив, відчував, у якому хотів знаходитись. Екстремальна ситуація стає критерієм визначення не тільки фізичної сили, а, передусім, людських якостей героя.

Робінзон Крузо розумів, що більше він вже не зможе повернутися до попереднього життя, але цивілізація сама могла дістатися до його світу. З часом герой  усвідомлює, що на острові стає надто людно і втрачається те, до чого він так довго йшов, тому в кінці, коли йому випадає можливість покинути острів, він робить це, залишивши все те, що створював своїми силами, своєю наполегливою працею, винахідливістю та розумом.

Роман Даніеля Дефо став справжньою сенсацією та чимало авторів поклали його сюжет в основу своїх творів. Книга дійсно вражає та надихає. Автор дав зрозуміти, що людські можливості не мають меж навіть, здавалося б,  у найбезвихідніших ситуаціях. На основі роману було знято чимало кінофільмів та мультфільмів. На момент виходу книги у світ вона стала абсолютним бестселером, проте варто сказати, що і зараз не залишає байдужим жодного читача.

Немає коментарів:

Дописати коментар