четвер, 17 листопада 2016 р.

Рецензія на роман 19 століття Оноре де Бальзака «Шагренева шкіра» Туряніна Софія МЛф 08-15


–Наше счастье было коротким,

–Но оно стоило целой жизни

Давно я не була настільки враженою. Гнітючий початок із зображення самогубця змусив докласти значних зусиль, аби продовжити читати. Принцип «якщо взяв книгу, читай до кінця» узяв верх. І це, насправді, прекрасно. Перед Рафаелем постає вибір: дожити до старості у злиднях, кинутись у Сену тут і зараз, або мати усе, чого прагнув завжди, розрахувавшись за це ціною власного життя (поціновувачам «Фауста» та «Портрета Доріана Грея присвячується). Як для людини, що збиралася покінчити з життям, Рафаель поступив доволі розсудливо (значне поле для суперечок!). Якщо помирати, то чому б не використати останню можливість, чому би не спробувати жадане життя на смак? Побутує думка, що роман присвячений проблемі зіткненню людини неспокушеної з порочним суспільством. Суспільством жорстоким, холодним, насмішкуватим та егоїстичним. Проте на мою думку все набагато глибше. Бальзак відкриває погляд на життя, на жагу до життя, яка насправді керує людьми завжди, навіть у випадку остаточно прийнятого рішення про самогубство.

Таким чином, персонаж робить свій вибір. Шагренева шкіра, цей талісман неземної сили (для поціновувачів фантастики), оволодіває юнаком. Він тепер бажає і має. Має все, окрім щастя. Чи може бути людина вповні щасливою, злічуючи хвилини до своєї смерті? Чи буде кохання, якого так потребують усі, цілющим, або обпалюючим, жагучим та смертоносним? Що краще: мати все, або не мати нічого? Чи вирішують гроші та влада усе? Чи приносять вони користь в кінці кінців? «…обладание могуществом, как бы ни было оно безгранично, не научает пользоваться им… власть оставляет нас такими же, каковы мы по своей природе, и возвеличивает лишь великих. Рафаель мог все, он не совершил ничего.» Бальзак та його людська комедія, а, може, трагедія, занурюють у світ роздумів: «А чого би забажав я?».

Усе що відрізняє реальність 2016 року від світу «Шагреневої шкіри», так це вбрання та вулиці Парижа 19 століття, настільки схожими є люди зсередини, їх мотиви та прагнення до щастя. Актуальність висвітлених в романі проблем беззаперечна. Взяти хоча б фразу Растіньяка: « Ты трудишься? Ну, так ты никогда ничего не добьешься. Я мастер на все руки, но ни на что не годен, лентяй из лентяев, а все-таки добьюсь всего!». Важко збудувати собі безпечне життя, будучи чесним та відвертим. «К несчастью, я был обманут в лучших своих чувствах, за благодеяния наказан неблагодарностью, а за провинности вознагражден тысячью наслаждений». У світі панує тотальний матеріалізм, чи змусить він Рафаеля грати за правилами?

Фільм («La peau de chagrin» 2010) зруйнував враження. Я майже завжди скептично ставлюся до екранізацій, за дуже рідкими виключеннями. Тут той випадок, коли фільм не передав жодної краплі сенсу та почуття. Екран мертвий, уява – жива. Екранізація не варта того, щоб бути переглянутою.

«Шагренева шкіра» зачепить кожного, читати обов’язково!  

Немає коментарів:

Дописати коментар