Пьер Шодерло де Лакло у своєму творі змалював характерних епосі Просвітництва персонажів, події, місцевість та вчинки героїв, через що роман можна вважати одним із найяскравіших прикладів літератури кінця 18 сторіччя. Книга відображає моральний занепад і падіння дворянського суспільства.
Актуальність даного твору полягає у змалюванні картини розкладання вищих чинів. Розв'язність і розбещеність, приналежність лише особистим інтересам, відсутність справжніх почуттів, відсутність понять сорому і совісті - таким змалював Лакло аристократизм в своєму романі. В романі моралістами постають мадам де Воланж, її донька Сесіль де Воланж, вчитель музики Шевальє Дансені та мадам Марі де Турвель.
Просвітництво мало кардинальні зміни в порівнянні з попередніми напрямами, оскільки на перший план вийшла розумна людина, що прагне пізнати себе через моральне самовдосконалення. В романі моралістами постають мадам де Воланж, її донька Сесіль де Воланж, вчитель музики Шевальє Дансені та мадам Марі де Турвель.
В романі яскраво зображена ідея виховання моралі в людині та її знищення через образ Сесіль де Воланж, оскільки спочатку вона знаходиться під впливом та суровим наглядом матері, але потім, зв'язавшись з розпусним Себастьяном Вальмоном, піддається впливу маркізи де Мертей та Вальмонта , таким чином, стає на бік ярих суперечників моралі тогочасного суспільства. Через образ де Турвель Лакло показує нам інший світ, заснований на чесності, вірності принципам служіння, а саме чогось більшого, ніж особистий інтерес.
Велике значення в Просвітництві надавали своєму місці в суспільстві. У романі це простежується, коли маркіза де Мертей та Вальмонт з самого ранку за допомогою слуг готуються, вдягаються у найвишуканіші вбрання, за для того, щоб вразити світське суспільство . Однак, головні герої переймались не тільки своїм зовнішнім виглядом, а також й своєю репутацією, адже зруйнована репутація означала зруйноване життя.
Твір приковує читача листуванням головних героїв. Це є ключовим елементом роману, що робить його романом у листах, оскільки Вальмон та Мертей не фатазують, а цілком правдиво розповідають про свої грандіозні перемоги над нещасними жертвами. Інколи виникають підозри, що це дійсно справжне листування, а не просто вигаданий роман.
Стиль листів кожного героя відрізняється, персонажі розкриваються у взаємозвязках, тому нерідко наділені протилежними характеристиками в залежності чиїми очима дивимося. Змалювання зіткнення двох етик аристократичної і буржуазної змальовує захід однієї і сходження іншої. Зупинившись на одному герої, чий характер здається мені важливим для розуміння ідеї роману - пані де Турвель. Вона єдина, хто не належить від народження до аристократичного кола. Вона представниця класу буржуазії, тому її життєва філософія принципово відрізняється від інших героїв. Духовність, суворість звичаїв, чіткі поняття про борг, відданість своєму чоловікові. Представники аристократизму кардинально відрізняються. Вальмонт обмежений і вбогий духовно. Постійна стриманість реальних почуттів, які він замінює розумом. Маркіза де Мертей фальшива і продумана, в її образі продумана кожна найдрібніша деталь, кожне сказане слово. Якщо Віконт і маркіза - це розкладання і смерть, то пані де Турвель – життя.
Фінал роману оповідає що, зло все ж покарано - Вальмон гине на дуелі з Дансені, маркіза де Мертей, провокуючи Вальмона на його безславні подвиги, відчуває на собі презирство суспільства і закінчує свої дні, всіма залишеною і забутою.
Беручи до уваги екранізація, то актори бездоганно зробили свою справу. У фільмі виконавиця ролі маркізи де Мертей — Глен Клоуз — яскраво демонструє емоційний стан героїні по відношенню до Вальмона. Образ Сесіль втілила юна Ума Турман, що була по-дитячому збита з пантелику, але по-дорослому грала почуттями Дансені.
Таким чином, проаналізувавши головні просвітницькі проблема, потрібно зробити висновок, що роман, все ж таки бездоганно ілюструє життя світського
суспільства, в якому кожний герой намагається віднайти особисту “мораль” у свій власний спосіб. Через інтриги стає цікаво, що ж далі, який ж розвиток подій, уникнуть жертви розставлених пасток. Твір розрахований не на звичайного читача, який читає заради розваги,а на читача який намагається пізнати світ та знайти відповіді на свої запитання.
Немає коментарів:
Дописати коментар