субота, 19 листопада 2016 р.

Найкращий епістолярний роман французької літератури XVIII ст Грищенко Дар'я МЛі 01-15


Роман «Небезпечні зв’язки» було видано у березні 1782 року. Його написання мало неабиякий успіх, недарма цей роман вважається найкращим літературним твором французької літератури XVIII. Автор роману, П'єр Шодерло де Лакло, народився 18 жовтня 1741 року у сім’ї  новоспеченого дворянина. Свого часу Лакло навчався у артилерійській школі, а згодом служив у гарнізонах провінціальних міст. При написанні роману «Небезпечні зв’язки», автор орієнтувався на французьку сентиментальну школу, в основі якої головним елементом було кохання.

Невід’ємною частиною твору було письмо. У XVIII ст. було дуже поширена епістолярна манера написання творів. Лакло не будучи майстром літературної справи, створив роман який став вершиною епістолярного жанру.

Слід звернути увагу на майстерне написання листів та їх порядок зіставлення. Кожен герой роману має власну манеру письма. Лист одного героя написаний структуровано, з авторськими метафорами та дотриманням правил письма, кардинально відрізняється від іншого листа, який просякнутий сентиментальністю, освідченнями в коханні та емоціональністю. Автор характеризує читачеві тогочасне суспільство, яке чудово володіло пером.

Читацьку увагу «приковує» той факт, що Шодерло де Лакло прецтавив антигероїв, Маркізу де Мертей та Віконта де Вальмона, за головних. Автор використав цей прийом, аби висновок роману був більш повчальним.

Не можна не прокоментувати проблему аристократії, яка дуже яскраво описана у творі. Шодерло де Лакло протиставляє буржуазію та аристократію.

У сім’ї аристократів цінувалися матеріальні статки людей та вигідні шлюби. А саме кохання сприймалося за слабкість. Тому дівчат виховували у монастирях, а згодом видавали заміж. Ця свобода після заміжжя спонукала до пригод, інтриг та коханців. Такий аморальний спосіб життя протиставляється буржуазії. На відміну від аристократів, у сім’ях буржуазії діти виховувалися у родині, де поважалися духовні цінності. Прикладом з роману є Президенша де Турвель, яка була єдиною прецтавницею буржуазії, але й ту небезпечні зв’язки погубили.

Оскільки  і в наш час люди листуються та спілкуються, провідна тема роману є актуальною. «Небезпечні зв’язки» відкривають очі читачеві на наслідки інтриг та необережність людей.

На основі роману «Небезпечні зв’язки» було знято багато екранізацій. Найвдалішою кіноінтерпретацією став фільм 1988 року, який отримав 3 премії «Оскар». Ця екранізація неодмінно варта перегляду: найкращі костюми тої епохи, шикарні декорації, вдало підібрані актори та сценарій відповідав сюжетові роману.

«Небезпечні зв’язки» переповнені любовними інтригами, які були характерні для тих часів. Цей роман не залишить байдужим того читача, який шукає у творі кохання, сентиментальність, інтриги, пригоди, красномовство, нетипових героїв та неочікуваний кінець.

Немає коментарів:

Дописати коментар